Opublikowano: niedziela, 17, wrzesień 2017 Kinga J.

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Skąd to zainteresowanie małą kropeczką? Co ona oznacza? I czemu ma swoje święto?

Otóż w 2003r. amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti – dziewczynka, która dzięki małej kolorowej plamce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Ten projekt ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

W tym roku do wspólnego świętowania Dnia Kropki przyłączyły się również dzieci z grupy III z naszego przedszkola.

Na początku obejrzeliśmy film o Vashti i jej niesamowitej przygodzie. Następnie odkrywaliśmy w naszej sali kropki, które w tajemniczy sposób pojawiły się w różnych miejscach…łącznie z „kropką” w rajstopach naszej Julki ;) Bawiliśmy się też kolorowymi kropkami – krążkami i wymyślaliśmy do czego mogą one służyć – były to tace kelnerów, kierownice samochodów, pizze, kapelusze, a nawet podłogowe kręciołki. Każde dziecko wymalowało własną kropkę – zdobią one tablicę w holu naszej placówki.

A na drzwiach naszej sali powstała z wielu rozmaitych kropek jedna kolorowa  superkropka – to znak, że wprawdzie jesteśmy różni, mamy rozmaite talenty, ale nie przeszkadza to nam być grupą przyjaciół, którzy wspólnie mogą tworzyć rzeczy niesamowite J

(tekst: Kinga Jaskólska)