Średniaki

Opublikowano: piątek, 26, wrzesień 2014 Przemo

 

GRUPA III - Średniaki

 

7.00 - 17.00

 

       nauczyciele: mgr Ilona Meus

                mgr Mirosława Żemczykowska

woźna oddziałowa: Teresa Giera

 

Co u Nas słychać?...

 

Spotkanie z panią bibliotekarką w przedszkolu

Nasze przedszkole odwiedziła pani Ania, bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Będzinie.Pani Ani przyniosła ze sobą kilka książeczek. Przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały bajki. Bibliotekarka zapraszała dzieci do biblioteki i zachęcała do czytania książek. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Pani Ania zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje. Zachęcała przedszkolaki do czytania książek. W ramach podziękowania dzieci wręczyły wcześniej przygotowany upominek.

    

To było bardzo miłe spotkanie. Dziękujemy!

Pokaz tańca ...

    

      My też tak potrafimy...

 

 

WYCIECZKA DO DĄBROWSKICH WODOCIĄGÓW

24 września 2018 roku dzieci z grupy Średniaków wzięły udział w programie ekologicznym „Strażnik Czystej Wody", zorganizowanym przez Dąbrowskie Wodociągi. Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. świadczą profesjonalne usługi w zakresie gospodarki wodno –  ściekowej na obszarze 189 km2 w Dąbrowie Górniczej największej gminie województwa śląskiego. Każdego dnia troszczą się, aby woda dostarczana była w sposób nieprzerwany, a jej jakość i walory smakowe spełniały oczekiwania mieszkańców gminy.

       

 Podczas zabawy dowiedzieliśmy się skąd się bierze woda w kranie, śledziliśmy zmagania Maga z Władcą Ścieków.

                               
     Najbardziej podobały się zajęcia przy multimedialnej makiecie. W przystępny sposób dzieci  dowiedziały się jak dbać
o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków.

    
 Przy makiecie  braliśmy udział w interaktywnym quizie.

              Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, książeczkę i worek. Wszyskie dzieci wróciły do przedszkola bardzo zadowolone i z nowymi wiadomościami.

Dzień był pełen wrażeń :)

SPOTKANIE Z PANIĄ JESIENIĄ

    

"CzytajMY"- spotknie z tatą Tymka i Kamila

Podczas spotkania "Z ksiązką za pan brat" tata czytał nam tekst z książki "Kocia Kicia" Anity Głowińskiej. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Wspólnie z Kicią Kocią dziecko odkrywa świat i uczy się, jak poruszać się w codziennym życiu.Później tata przeczytał nam fragment "Misia Uszatka" Cz. Janczarskiego. Miś Uszatek w 2017 roku obchodzi 60. urodziny!  Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych "Miś". Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem "Przygody i wędrówki Misia Uszatka".

    
Spotknie upłynęło wmiłej atmosferze. Tata obiecał nam jeszcze spotkanie.
     
Dlaczego warto czytać dzieciom?
          Rozwój tak cenionych we współczesnym świecie  cech, jak kreatywność, twórczość czy empatia, to tylko niektóre zalety wynikające z czytania książek.

 Spotkanie z książką

               Kolejne spotkanie "Poczytajmy... - z książką za pan brat"
Odiwedziła nas mama Antka, która czytała nam książeczkę "Kurczaczek nie może zasnąć". Autorem opowiadnia o kurczaczku jest Malachy Doyle. Kurczaczek nie może zasnąć. Dlatego wyrusza w podróż za jasno świecącym księżycem. Po drodze poznaje wielu nowych przyjaciół. Czy pomogą mu zrozumieć, na czym polega sekret dobrego snu?
Książki z serii "Poczytajmy razem" zawierają propozycje zabaw związanych z każdą historyjką i tematów rozmów z dziećmi o sytuacjach, w których mogą się znaleźć każdego dnia.

  

"Każdy Średniak dobrze wie, że owoce i warzywa to samo zdrowie"

Dbamy o to, aby nasze przedszkole było zdrowe, bezpieczne i przyjazne, zapewniające wszechstronny rozwój całej społeczności przedszkolnej, promujące zdrowy styl życia, poprzez szerzenie wiedzy o zdrowiu.

  Rozwiązujemy zagadki i odpowiadamy na pytania dotyczące wartości odżywczych warzyw i owoców w oparciu o wiersz S. Karaszewskiego.

    Robimy owocowe szaszłyki
Staramy się zachęcać dzieci różnymi sposobami do spożywania owoców. Są pogadanki, oglądamy ilustracje, słuchamy wierszy i bajek. Okazało się , że najlepszym sposobem jest własnoręczne wykonanie szaszłyków owocowych.
 W grupie Średniaków dzieci samodzielnie wykonywały przepyszne i zdrowe zarazem szaszłyki owocowe.

        

Dzieciom bardzo smakowały własnoręcznie wykonane potrawy.
Chyba częściej będziemy robić takie smakołyki!

  "Z książką za pan brat"

       Grupa Średniaków po raz kolejny gościła Panią Anię - bibliotekarkę z Pedagoigcznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J.Lompy w Katowicach Filia w Bedzinie. Zgodnie z tematyka tygodnia były prezentowane utwory jesienne.Dzieciaki udowodniły kompetncje czytelnicze i z wielkim entuzjazmem wysłuchały słowa czytanego.

   

              

   Czy znasz takie drzewo? - drzewa i krzewy naszych lasów - WARSZTATY STACJONARNE

  19 października grupa Średniaków uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, było to podsumowanie tygodniowej tematyki zajęć. Tematem zajęć były drzewa. Stacjonarne warsztaty ekologiczne w Zespole Parkow Krajobrzowych Województwa Śląskiego realizowane są w sali dydaktycznej Ośrodka oraz na terenie wokół budynku i składają się z części teoretycznej (najczęściej w formie prezentacji multimedialnej) oraz praktycznej, w czasie której uczestnicy sprawdzają oraz utrwalają zdobyte informacje (przy pomocy kart pracy, gier i zabaw dydaktycznych i in.).

   

     

  

 Dzieci właściwie naywały gtunki drzew, rozpoznawały liście i owoce zebrane podczas spaceru. Na zajęciach dzieci stworzyły "Jesienną makietę".

                           Czekamy na kolejne spotkanie.

 "Bajki Ezopa"

Dawno temu, w starożytnej Grecji, niewolnik Ezop wymyśla opowieści tak dowcipne, że po dziś dzień zaczytują się w nich dzieci i dorośli. Zaraz… ale to przecież nie bajka! Zwierzęta, rośliny i przedmioty, którym Ezop z talentem nadał ludzkie przywary, rzeczywiście przez wieki bawiły i uczyły niezliczone pokolenia Europejczyków.

                 Mama Madzi czyta nam bajkę "Lew i mysz"    

Dołączyliśmy do silnego lwa i odważnej myszki dzięki adaptacji bajki Ezopa. czytanej przez mamę Madzi.
Czy lew przekona się, że większy nie znaczy zawsze zwycięski?
„Lew i mysz”, niosąca ze sobą przesłanie, zgodnie z którym dobre uczynki zawsze popłacają.

Średniak poznaje świat przyrody

Celem głównym zajęć było zbliżenie dziecka do świata przyrody poprzez poznawanie go, dostrzegania jego piękna, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka    z przyrodą, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi.

     

11 listopada 2018 r. w pamięci przedszkolaków

           

   

„Barwy ojczyste” - Czesław Janczarski

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Spotkanie z wierszami Juliana Tuwima

      Kolejne spotkanie z bibilotekarką Panią Anią z Biblioteki Pedagogicznej w Będzinie w ramach innowacji "Z książką za pan brat" . Tym razem dzieci wysłuchały zabawnych wierszyków Juliana Tuwima i przywitały się z Czytusiem.

  Julian Tuwim to kolejny po Janie Brzechwie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Julian Tuwim to klasyczne wierszyki do poczytania i świetna zabawa dla najmłodszych czytelników. Tuwima poezja dla dzieci jest napisana językiem dowcipnym, utwory przedstawiają jakiś fragment rzeczywistości, wiele z wierszyków ma ukryty morał lub przesłanie.

         

"Co pływa a co tonie"- zabawy badawcze połączone z rozmową i obserwacją

      Celem ogólnym zajęć było rozbudzenie ciekawości otaczającego świata, oraz nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągnięcie wniosków z doświadczeń i eksperymentów. Zadaniem dzieci było rozwiązywanie zagadek słowno – obrazkowych związanych z wodą (deszcz, chmura, rzeka, morze, kran). Burza mózgów – po rozwiązaniu zagadek dzieci wspólnie zastanawiają się nad tym „co wspólnego łączy te zagadki” (wszystko to woda).

       

Doświadczenie i obserwacja „ Co pływa a co tonie?”- doświadczenia z użyciem akwarium i przygotowanych materiałów do badań. Rozmowa wprowadzająca, oglądanie zgromadzonych przedmiotów, próby wnioskowania, które z przedmiotów utoną. Sprawdzanie, czy przypuszczenia są słuszne. Udzielanie odpowiedzi na pytania i argumentowanie ich.

22 listopad - DZIEŃ KREDKI

  22 listopada dzieci z grupy Średniaków obchodziły uroczyście Dzień Kredki. Święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą one wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto dzisiaj zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy.  Dzieci swoje pierwsze prace wykonują właśnie kredką. Kredka towarzyszy im przez długie lata: w domu, przedszkolu, szkole… Za jej pomocą mogą wyrazić to co myślą, czują i o czym marzą.

            

Co to jest kredka?

To przyrząd do pisania i rysowania, wykonany z kolorowej pasteli, węgla drzewnego, kredy lub innego materiału. Według Słownika Języka Polskiego słowo „kredka” oznacza: „kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania” lub też „kolorową laseczkę z masy przypominającej wosk, służącą do rysowania i pisania”.

Kredki można podzielić na: ołówkowe (w których kolorowany węgiel drzewny znajduje się wewnątrz drewnianej oprawki), akwarelowe, artystyczne, pastelowe i świecowe.

Rysowanie to wielka frajda i ważny trening dla małego dziecka. A do tego, uczy twórczego myślenia.

"Tupcio Chrupcio. Dbam o zęby"  

Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale...... nie lubi mycia zębów i zdrowego jedzenia, za to uwielbia czekoladę. Co na to powie pan dentysta? Tak zaczyna sie kolejna przygoda z książką. Tym razem odwiedziła nas mama Kuby, która zapoznała nas z wartościową historią myszki Tupcia Chrupcia. Mama Kuby jest dentystką i opowiedziała nam o profilaktyce dbania o zęby. Wskazywała nam jakie produkty powinniśmy spożywać, żeby mieć zdrowe zęby. Nasz miły gośc zadawał nam mnóstwo pytań dotyczących dbania o zęby a odpowiedź na każde pytanie doskonale znaliśmy. 

                                

WIELKIE PIECZENIE CIASTECZEK W PRZEDSZKOLU
 

    3 grudnia 2018 roku przedszkolaki z grupy „Średniaków” zgodnie z przedświąteczną tradycją piekły świąteczne ciasteczka. Dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu unosił się wspaniały zapach pieczonych słodkości, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała a ciasteczka wyszły znakomicie. Efektem  naszej pracy były pełne blaszki ciastek, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kuchareczek ciasteczka nabierały koloru piekąc się w piekarniku.

             

     Ale zapach....

         

             

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W ZESPOLE PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

  14 grunia 2018 roku grupa "Średniaków" wybrała się do Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie na zajęcia edukacyjne pt."Tradycje Świąt Bożego Narodzenia". Wysłuchaliśmy uważnie historii choinkowych lampek i dowiedzieliśmy się kto zrobił pierwszą bombkę?. Potem każdy z nas robił swoją ozdobę choinkową.

           

           

"ZAMKI I ZAMECZKI Z PRZEDSZKOLNEJ PÓŁECZKI"

Na zajęciach edukacyjnych  w ramach projektu edukacyjnego dzieci wędrowały szlakiem bajkowych zamków. Celem zajęc było: kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania sytuacji problemowych oraz stwarzanie okazji do swobodnej i twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej). Projekt stwarza  możliwość poznania życia i realiów panujących w bardzo dawnych czasach, które teraz dla dzieci są nierealne. Realizacja zajęc w ramach projektu umożliwia dzieciom podróż w czasie, poznanie specyfiki  ówczesnego życia.

            

ZAJĘCIA EDUKACYJNE "STOP SMOG"

      Dzieci z grupy III wzięły udział w akcji edukacyjnej dotyczącej problemu zanieczyszczenia powietrza.

                       

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY - 9 LUTY 2019

Sala grupy Średniaków zamieniła się w prawdziwą włoska pizzerię. Przedszkolaki zamieniły się we włoskch kucharzy i przygotowały prawdziwą pizzę. Wyrabiały ciasto, tarły ser, kroiły paprykę, salami, pieczarki, cebulę. Następnie wszyscy z wielkim zaangażowaniem nakładali składniki na ciasto. Gdy wszystko było już gotowe pizza powędrowałą do pieca, aby się zarumieniła. Dzieci i personel z wielkim apetytem próbowali własnoręcznie przygotowanej pizzy.

                        

Dzień Dinozaura

26 lutego br. grupa Średniaków uczestniczyła w obchodach Dnia Dinozaura. Dzieci poznały historię dinozaurów, dowidziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały te prehistoryczne zwierzęta. Wychowankowie przynieśli kolekcję dinozaurów, maskotki, puzzle, encyklopedię, albumy  o tych wymarłych zwierzętach. Dzieci oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Który dinozaur miał najdłuższą szyję? Czym się żywiły wielkie jaszczury? Dlaczego wyginęły dinozaury? Na tei jeszcze wiele innych pytań starały się odpowiedzieć Panie i przedszkolaki podczas „Dnia dinozaura”. Szybko okazało się, że dzieci wiele wiedzą na ten temat i mają wśród dinozaurów swoich ulubieńców. Następnie wychowankowie wykonywali zadaniaz różnych dziedzin, rozwiązywali zagadki, oraz malowały farbami kolorowanki przedstawiające dinozaury. Wspaniałą przygodę zakończyły wspólne zabawy muzyczne. Dzieci przejawiają zainteresowanie tymi gadami, więc ten dzień bardzo im się podobał.

       

               

Pierwsza pomoc przedmedyczna w Średniakach

W ramach realizacji programu ,,Bezpieczny przedszkolak” odbyły się zajęcia  z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc wprowadzać do przedszkoli tematykę pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych. Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań.

   

Zabawy z Logusiem

 

W ramach Dnia Logopedy bawiliśmy się  z Logusiem, prosta sprawa gimnastyka buzi i języka prosta sprawa. Celem tego dnia było usprawnienie aparatu artykulacyjnego dzieci poprzez liczne ćwiczenia oddechowe, fonacyjne służące wydłużaniu fazy wydechowej, kształcenie wśród dzieci umiejętności wypowiadania dłuższych wypowiedzi, kształcenie prawidłowej fonacji samogłosek, rozwijanie sprawności ruchowej oraz podnoszenie sprawności graficznej. Dzieci zrobiły z papieru „Pożeracza trudnych słów”. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zajęciach, a proponowane ćwiczenia warg, języka i żuchwy oraz podniebienia usprawniły narządy mowy.

                

DZIEŃ KOBIET

A tak świętowaliśmy Dzień Kobiet…Chłopcy wręczyli dziewczynkom kwiatki i słodkości.

       

           

ZDROWY I SPRAWNY PRZEDSZKOLAK

Zabawy na świeżym powietrzu w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

      

      

     

ODWIEDZINY NIEZWYKŁEGO GOŚCIA

Poprzez specjalnie przygotowane zajęcia edukacyjne wolontariusze rozbudzili w najmłodszym pokoleniu empatię    i wrażliwość oraz nauczyli ich, że zwierzę to istota żywa, która też czuje i należy jej się szacunek. 

                Było mnóstwo wrażeń...

Spotkanie z Panią Bibliotekarką Anią

Kolejne spotkanie z bibliotekarką Panią Anią. Tym razem dzieci wysłuchały zabawnych wierszyków, miały możliwość włączyć się w czytanie ponieważ byłty to znane wierszyki np. Kaczka Dziwaczka itp. co sprawiło wiele przyjemności i dumy, że wspólnie z Panią Anią mogły recytować wiersze.

           

Spotkanie z Bolkiem i Lolkiem

Kolejne spotkanie z rodzicami z cyklu "Z książką za pan brat". Średniaki wysłuchały zabawną opowieśc o przygodach Bolka i Lolka.

      

STRAŻACY - RATOWNICY

         Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji.Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

          

      

       

  

AKCJA ROWEROWY MAJ

           

SPOTKANIE Z TATĄ JULKI I KACPRA - CIEKAWE ZAWODY

       

    

      

     

MISIOWY SZPITAL

       

        

      

     

       

SPOTKANIE Z PANIĄ ANIĄ

         

Dziękujemy za wspaniałe przygody z książką przez okrągły rok :) 

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA

      

     

  

            

Odsłony: 4010